Gräslök – en grön liten hjälte i köket
Grönt är skönt, eller hur? Det gäller inte minst i köket, och en av de enklaste och mest pålitliga gröna kryddorna vi har är den lilla, men ack så effektiva, gräslöken. Med sina smala, ihåliga strån tillför den inte bara en härlig färgklick utan också en mild och fräsch löksmak som lyfter många maträtter.
Gräslöken tillhör familjen amaryllisväxter och är nära släkt med både lök och vitlök, men har en mycket mildare smak. Kanske är det just därför den är en så älskad klassiker i svensk matlagning. Vem tänker inte på gräddfil med hackad gräslök till en bakpotatis eller en smörgås med ägg och majonnäs toppad med de gröna stråna?
Det fina med gräslök är att den är otroligt mångsidig. Hacka den fint och strö över sallader, soppor, potatisrätter eller omeletter. Den passar också perfekt i kalla såser, dippar och dressingar. Det är viktigt att tillsätta den sent i matlagningen, eftersom den förlorar både smak och färg om den kokas för länge.
En annan stor fördel är att det är väldigt enkelt att odla sin egen gräslök. Den trivs utmärkt i en kruka på fönsterbrädan eller i trädgårdslandet. Att kunna gå ut och klippa färsk gräslök till maten är en lyx som alla kan unna sig!
Så nästa gång du vill ge din mat en extra kick av fräschör och färg, sträck dig efter gräslöken. Den är ett levande bevis på att grönt verkligen är skönt!
Vad är din favoritmaträtt att använda gräslök i?
Om ni kanske gillar gräslök och vill ha denna bild som tavla går det alldeles utmärkt! Hör bara av er HÄR så går det mesta att lösa. Vill du ha någon annan bild från hemsidan är det bara att höra av dig om det också!
3 svar
Väldigt fin bild där gräslöken trots sin oansenlighet hamnar i blickfånget. För att svara på frågan så brukar frugan göra en sås med huvudingredienserna grädde, creme fraiche och gräslök. Väldigt god till fisk.
Vilket vackert ljus i bilden! Vackrare inramning kan nog inte gräslök få. En härlig krydda är det också. Jag använder den till allt möjligt.
Vacker bild med gräslöken i fokus och ett härligt ljus 🙂