Helgen 5-6 september var det Östgötadagar i Sya. Hembygdsgården i Sya närmare bestämt. Jag åkte dit för att kolla läget och naturligtvis var kameran (som alltid) med!
Där spelades barnteater. Pippi Långstrump! Här på bild är Pippi och Pruskeluskan. Båda gjorde fantastiska skådespelarinsatser och det var riktigt roligt! Det var många barn i publiken som var fullständigt faschinerad av coola Pippi! :O)
Det bjöds (för en viss summa) på nystekta pannkakor med sylt och grädde och det var populärt!
En annan populär händelse var ponnyridningen och där tror jag det var kö hela tiden! För ponnyridningen stod Helene och charmtrollet Ante!
Vackra och ståtliga Igor stod framför vagnen och på kuskbocken satt Peter. Även denna aktivitet var mycket populär…så klart. För vem vill inte åka med fina Igor! ;O)
Tack Peter & Helene för uppmaningen att åka till Sya denna dag! Det var väldigt trevligt och trevligt att träffa er igen och om någon undrar mer om dessa vackra hästar eller om deras verksamhet så rekommenderar jag ett besök till deras hemsida!