Aug 31
Facettögon

Jag blev inspirerad av en annan fotograf som tog fascinerande närbilder på flugor och ville testa själv. Det är verkligen apsvårt och har också insett att för att få de bilderna som han tog är man tvungen att ha blixt och det har inte jag! Så detta är mitt försök utan blixt och med mycket bestämdhet bakom! ;O)

NF Macro

Aug 30
Bröllop i Tidersrum!

Här kommer ett smakprov från helgens bröllop i Tidersrum. Det var vackra Hanna som fick sin Fredrik. Med var även deras dotter söta dotter Tea.

Tack snälla för att jag fick vara med på er stora dag!

Varma lyckönskningar till er! :O))

Aug 30
Morgonrutiner!

Varje morgon innan uppstigning är det dags för morgontvätten! Den är väldigt viktig! Det är en fröjd att se på när kissarna tvättar sig…särskilt bakklorna…de drar och drar och det knakar och knastrar och man tror att inget kommer vara kvar när de är klara…och ändå har de allt kvar! :O)) På bilden är det Vippan som tvättar klorna. Vippan är en brunmaskad Helig birma! Visst är hon söt??

Aug 29
Sensommar

Måndagstema

Aug 28
Traditionen fortgår….

Idag har fina Lova varit hos mig för vår årliga tradition med fotografering. Hon bor i Skellefteå så det är en bit att åka ner till Linköping så därför blir det inte så ofta men en gång om året har vi bestämt och detta är fjärde året i rad! Denna gång har vi gjort så mycket och så varierat och det har varit så tokroligt! :O)) Här kommer ett smakprov från dagen och jag kan lova att det kommer flera senare! :O)))))

Tack Lova för en fin dag!
Hoppas verkligen att du inte blir sjuk! ;O)

Aug 27
Vatten….bara vanligt vatten!

Jag lät ”vid” vara ovidkommande…eller rättare sagt..jag glömde bort det! Så här är tolkningen av ”vatten” som är temat denna vecka på fototrissen! Fast det fungerar även att sätta ett ”vid” framför…med eller utan glömska! ;O)

FOTOTRISS

Aug 26
Amiral

Detta är en av alla sorters fjärilar jag verkligen velat fånga på bild i sommar. Det är ingen höjdarbild och jag tänker fortsätta tills det blir det men om det inte blir det så har jag ju i alla fall visat att jag sett den och försökt! ;O)

NF Winged

Aug 25
Kattungarna ~ 5 månader(-ish)

Idag har det varit en allvarens dag hemma hos oss! Det har varit fotograferingstid….kissarna skulle visa sig från sin allra bästa sida, inte busa, sitta snällt och le….Ni vet…le med ögonen som alla duktiga modeller kan! Som om detta inte var nog skulle de också samspela….sitta trångt på en vacker pediestal och inte överglänsa den andra! Men ni vet hur syskon är….bråk, bråk, bus och bråk!!! Hela tiden!!! ;O))))

Kattungarna har blivit stora nu! De är ungefär 5 månader (varken vågar eller orkar räkna efter exakt). Pinocchio som är den ljusaste av dessa tre är chokladmaskad. De andra två är brunmaskade och mor och dotter är så lika varandra. Det är svårt att se skillnad på dem redan nu…hur ska det då bli när Jezzibel är vuxen! Och så klart är rasen Helig Birma! :O)))

Visst är de vackra mina fina älskade kissar??

Aug 24
Lady bug

Jag gillar verkligen det engelska namnet på denna sötnos! :O))) Visst är det vackert?

NF Macro

Aug 24
Med en enkel Tulipan…

NF Flowers

« Previous Entries